A bevándorlási hivatalból.
Már odajutni is külön izgalom, így mellékesen. Nem tudom ki van kicsit is tisztában a tokiói tömegközlekedéssel, annak aki nem (gondolom a legtöbben idetartoznak, höhö, megint vagizhatok), egy kis bemutatót tartok.
A tokiói földalatti vasút-hálózat, mert igazából vasút, két részre oszlik. Van a Tokyo Metro, ez a régebbi hálózat, és van a Toei, ez egy újabb társaság, drágább is, stb. Persze a Tokyo Metronak is vannak újabb vonalai, de átlagban a Toei újabb. Én Monzennakachou állomásnál lakom (門前仲町), itt pont mind a két vállalat jelen van. A Tokyo Metro áthaladó vonala a Tozai vonal, mig a Toei-nek az Oedo járata áll meg itt. JR (Japanese Railway) állomás nincs. Itt.
Mindkét vállalatnak, külön jegyautómatái vannak. Odamegyünk, beütjük, hogy egy vagy két fő (alapból egyet számol), megnézzük jó előre, mennyibe kerül adott állomásig a jegy, pénz bedob, jegy kijön, visszajáró kipotyog, viszlát. Megyünk a kis kapukhoz, jegy bedug, másik végen kijön, elkap. Leszállás után ismét jegy bedug, többé nem látjuk a jegyet. Utaztunk.
Ízelítésképpen… Monzennakachou-Otemachi állomások közt talán 170 vagy 190yen a jegy, a Tozai vonalon. Ugyanez a táv mondjuk a Toei Oedo vonalon, 200 yen fölött van.
Én ma, Monzennakachou-tól Daimon (大門)-ig utaztam, ez 210 yen. Utána mentem egy állomást a Tokyo Monorail-el, ez további 190yen. Mindenestül, megjárni a bevándorlási hivatalt, jó 800yenembe fájt. Hozzáteszem, pont Tokyo két legdrágább tömegközlekedési eszközét kényszerültem igénybe venni.
Míg az Oedo vonal, a legújjab metro, és a legmélyebben fekvő is, elég borsos árakat számolnak érte. A monorail pedig alapból kiváltság, vagy tudom is én (amúgy semmi extra, ráz mint az Ikarus, komolyan, amit egyébként jobban szeretek a tömegnyomor volvonál, itt semmi csilivili busz nincsen, a lényeg hogy menjen, és ne rohadjanak meg rajta, kell a rákba gps a buszba, itt a legdigitálisabb városban sincsen… de a 86-os, az legyen, mert olyan jól megy amúgy is), szerencse hogy csak egy állomást mentem, mert hatványozódva megy fel az ára. (erősen hangzik, de pár állomás, és már ezer yen fölött van… azért durva).
Ha teszem azt, ugyanezt a Tokyo Metroval kellett volna megtennem, akkor megúszom oda-vissza kb. 500yenből.
Nem volt nálam fényképezőgép, úgyhogy a mono-vasútat a netről „lopott” képekkel mutatom be. Egy közelről, ilyen amikor megérkezik, egy távolról, ilyen amikor … valahol lebegsz a pálya mellett. (és tényleg össze vissze billeg, és látva hogy körülötted semmi, hiszen a sín középen van, tehát a pályából ott fent semmit sem látsz, csak a nagy mélységet, eléggé fura érzése támad az embernek)
Jöjjön két Tokió metró-térkép. Fel vannak tűntetve a vasútjáratok is, vékonyka vonallal (ez a JR).
JR és Tokyo Metro.. érdekes társulás. Még nem teljesen értem, mert a legtöbb (ha nem mind) Tokyo Metro vonal, az utolsó földalatti állomás után, vasútként halad tovább. Azonban a JR vonalak külön jegyet igényelnek… ebből gondolom, a Tokyo Metro a környéken még külön vasútként is üzemel.
Apropó, földalatti és vasút: Szentendrei-hév, metro X, Csepeli hév, vagy melyik megy a Petőfitől. Tervbe volt véve, és kedvenc főpolgármesterünk meg is ígérte ugye, egyik nagy terve volt a kampányának, ahogy a négyes metró is, melyet félig HA megépítenek. Hasonlítsuk össze tokiót Budapesttel. Mi a különbség? Itt nem tűnik el a befektetésre szánt pénz. Tudom, a Toei vonal magánkézben van, úgyhogy lehet róla pampogni, hogy az meg otthon állami, de a tény, az tény marad: A Toei sem lopta el magától sem a saját pénzét, sem a befektetőkét. Nálunk a befektető az állam, azaz az emberek. Az adó be lett fizetve, a metróra el lett különítve (már sokadjára, ha jól emlékszünk…) és mégis eltűnt, holott még egy állomás sincsen kész. Gödrök vannak, meg egy féregjárat. Embereket letartóztatnak, mert kint voltak egy tűntetésen. Azonban ha valaki milliárdokat lop, (nem nevezek meg senkit, hiszen nem tudhatom biztosra ki(k) tették), megússza szárazon, mert az vállalkozás, vagy tudom is én.
Na ez egy nagy különbség Magyarország és Japán között. Ahogyan itt tűz esetére van menekülési lehetőség a metróból, odahaza nincsen. Nincse se kijárat, se semmi. A metrókocsikból nem lehet átmenni másik kocsiba, ha az alagút közepén üt be a baj, akkor ott fullad meg, fő meg, sül meg minden utas.
Tokióban, minden metrószerelvény összes kocsiján végiglehet haladni, leszállás nélkül. Mivel az alagút szűk, az első és a hátsó kocsin keresztül lehet távozni. Az alagutak végig ki vannak haloványan világítva, még csak eltévedni sem lehet. Továbbá kész tervek vannak mindenféle katasztrófákra. (tűz, mérgezés, földrengés, nálunk ebből azért a tűz odaillene, a rohadt régi metróhoz, ami magasfeszültséggel üzemel)
Ebből látszik: itt számít az emberélet, odahaza nem. Itt nem lopják meg a becsületes állampolgárt, és nem hagyják elevenen megsülni. Tudom, budapesti metró még sosem gyulladt ki (legalábbis én nem tudok róla), de rohadt régi, rohadt sz*r állapotban van (attól mert kikövezték meg lecsempézték a megállót, meg újrahúzták a kárpitot a szerelvényeken, ugyanaz az öreg motor hajtja, stb) és csak egy szikra kell a ronggyá rozsdásodott szerelvények fölött, a rég szétesett szigetelések mellett, hogy a centis port… stb.
A két térképen, meg lehet keresni az állomásomat:
az angolon: Monzennakachou
a japánon: piros négyzet:D
HAJRÁ!!!!
Ja és a lényeg! Igen ja, mert én blogom, és snassz vagyok, meg menő, tehát:
leadtam a papírokat, aztat mondották vala, hogy egy hónap, ha minden rendben vagyon. Továbbá, így elsőre minden papír ami kell, megvolt. Köszönik szépen, majd értesítenek. Hát hajrá!!!!!!!
3 comments
Hát Peti nem semmi a metróhálózat.
A te állomásod megtaláltam, de hogy merrefelé és hova mentél, azt már nem. Pedig az angol térképen kerestem 😀 😀 😀
Ez már számomra kicsit átláthatatlan. 🙂
De bizonyosan nagyon hatékony, és gyors egy ekkora metropoliszban így a tömegközlekedés.
Az meg hogy mi megy itthon nem kommenteznék inkább, hanem megyek tanulni hogy mielőbb ledilpomázzak, aztán húzás innen az országból…
Ha a HírTV honlapja felé látsz, most mutattak egy rejtettkamerás felvételt arról hogy jónéhány kórházban, amit már nem az állam üzemeltet, a betegek már a folyosón, meg a wc előtt fekszenek az ágyukban, nincs hely, nincs ellátás… Meg ilyenek vannak tömkelegével…
Tényleg: odakint neked milyen egészségügyi ellátásod van? Vagy biztosítás? És milyen az ottani egészségügy?
Helyesbítenék: nincs normális ellátás (bár eddig sem mindig volt)
Hali Bali^^
A kórházakról még annyit, hoyg a sportkórházat, ha jól tudom, készülnek term. szintén „privatizálni”. Lol, kifizették az összes adósságát, és még havonta letesznek 15 millát. Most hogy eladják, MÁSNAK, hirtelen a magyarok pénzéből mindent kifizetnek rá. Amíg a magyaroké volt, addig nem szántak a magyarok saját pénzéből rá. LOL
Az embereg meg hümmögnek egyet a tv előtt, hogy jajj, hát ez rossz.
Nekem per pill semmilyen ellátásom nincsen, dec. közepéig volt utasbiztosításom, vagy mifene. Most amíg megkapom a vízumot semmim nincsen, de lévén egészséges ifjú legényke vagyok, nem is igazán hiányzik. Na meg… otthon már megszoktam hogy nincs:P
Amúgy meg jól írtad, nincs ellátás, elég megnézni a halálozási rátát, szomorú dolog, de a csecsemőhalálozástól kezdve minden megugrott mint egy seggbelőtt bakkecske. Jóformán etnikai tisztogatják a magyart. Mert ha kissebbségi vagy, akkor ellátnak, nehogy az ombudsman pampogjon, meg perbe fogják őket, ha magyar vagy, akkor meg le vagy szarva, mert úgy sem véd semmi törvény. (vagyis védene, pl az alkotmány, de a kedves államigazgatás magasról tesz az alkotmányra… sőt egy ideig elérhetetlen volt a parlament honlapján, nem tudom most is ez-e a helyzet)
szóval クッソ、テメエヤロ
ezt legalább senki sem érti^^