Sokáig nem írtam, nem igazán volt miről, meg írtam úgyis egy cikket máshova, hát ide már lusta voltam pötyögni.
Tegnap jártam múzeumban. Képet sajnos bent nem tudtam készíteni, mivel tilos volt, de azért az utcán egy szentélyről, meg a városról lőttem egyet-kettőt. Ám ezek ma nem kerülnek fel, mert képek nélkül is elég hosszú lesz a bejegyzés, úgy hiszem. Legalább lesz mit feltöltenem, amikor nem nagyon tudok mit írni^^
Ismét megjegyezném: a japán szavakat fonetikusan írom, a többség úgysem tud japánul, ráadásul ahogy a japánok is mindent a saját katakanáikkal átírnak, mi magyarok is bátran használjuk nyelvünket. Magyarok minek használjanak angol átiratot… alapból hülyeség.
A múzeum Kudans(i)ta (九段下) állomásnál található, ez Tókió közepe felé esik. Én ugye Monzennakacsónál lakom, a már egyszer mellékelt térképen ki lehet keresni, hogyan tudok eljutni innen-oda. (門前仲町-九段下, apró segítség, a kék vonal mentén van mindkettő) Amúgy egyszerű, még csak át sem kell szállni. No de, mi van Kudansitánál? A Jaszukuni dzsindzsa. A dzsindzsa ugyebár sintó szentély. Japánban szentély más, mint pl. nyugaton. Itt nem csak egy sima szentély, de kulturális központ is. Teszem azt, amikor van egy természeti katasztrófa, akkor itt gyülekeznek az emberek, és ételt-italt kapnak (többek között szákét)
A Jaszukuni dzsindzsát a Médzsi (Meiji) korszak második évében (1869-ben) alapították, építették. A Médzsi korszak ugye az Edo korszak után következett, amikor is nyugati nyomásra, Japán megnyitotta kikötőit, és később ez az változás-sorozat forradalommá nőtte ki magát, és megdőlt a több száz éven át regnáló Tokugava uralom, azaz a sógunátus. A Médzsi korszak az első, újra hatalmat gyakorló uralkodóról, Médzsi császárról kapta a nevét.
Eredetileg Sokonsa volt a szentély neve, de tíz évvel később, 1879-ben átkeresztelték Jasz(u)kuni dzsindzsára. A dzsindzsa neve valami olyasmit jelent, hogy: béke őrzése a nemzetnek, vagyis efféle kandzsikból áll. (靖国神社 – Jaszukunidzsindzsa) A császár azok emlékére emelte (és tiszteletére természetesen), akik életüket adták Japánért és a békéért.
A legelső lelkek akiket ezen szentélynek szenteltek (vagy valami ilyesmi), 3500 halott katona volt, még a Bosin Háborúból. Japánt számtalan attrocitás érte a világháború előtt is, ennek hála a sinó-japán, orosz-japán, második sinó-japán és egyéb háborúk, incidensek hősei is mind befogadtattak Japán talán leglátogatottabb szentélyébe. Összesen 2.460.000 lélek van a szentélyben, vagyis nekik van szentelve a szentély pillanatnyilag. Akik itt imádkoznak, hozzájuk, értük imádkoznak. A háborús hősök között találhatunk polgári szolgálatosokat is, akik például tűzoltás közepette vesztették életüket.
Természetesen a fél világ támadja a szentélyt, mivel mások szerint háborús bűnösöknek szól. Én ehhez annyit fűznék hozzá, hogy a vietnámi amerikai katonáknak, az Okinawát elfoglaló csőcseléknek, és a hazánkban mindenhol emlékműveknek örvendő vörös hordának minden idegen országban kötelező jelleggel emelik a csicsapicsa meg egyéb emlékeket, holott asszonyok és lányok tízezreit ****** meg és ártatlanok millióit mészárolták le. Civileket előszeretettel, lásd ebédidőbeni napalmozása Vietnámnak, mert akkor több a civil az utcákon, vagy lásd akár Drezdát, Hirosimát és Nagaszakit. A japán katonák sem voltak isangyalok, de tetteik mértéke, nagysága és durvasága messze alulmarad a nyugati és kommunista tettekhez képest. Főleg, ha az ember utánajár, és nem dől be minden kínai és amerikai agyszüleménynek.
Itt jön a képbe a múzeum, ami bizony bemutatja a másik felét az érmének, mégpedig Japán szemszögéből. A legtöbben nem szeretik a hosszú bejegyzéseket, úgyhogy ma kettőt írok. Ennek legyen itt most vége, és következzen egy-két kép (mégiscsakmána) a szentélyről, kívülről, mivel nem mentünk be, hiszen mi a múzeumot céloztuk meg (végülis a szentély területén van, de… külön épület meg mit tudom én)
Pár ilyen hatalmas kapu fogadott, elég nagyok, egy ház simán elférne alattuk, és nem egy sima földszintes kockáról beszélek.
A szentély gyönyörű, hatalmas és lenyűgöző. (nem kell mindig a monumentális szóhoz ragaszkodni, amúgy jó játék, az idegenszavak helyett magyar kifejezéseket találni, szerintem^^)
2 comments
Szia! 🙂
Idegen szavak helyett, ha éppen nem jut eszedbe a magyar megfelelője, javaslom a Magyarító könyvecskét, itt megtalálod: http://href.hu/x/4gie
Miért is nem lepődöm meg azon, hogy az ilyen, Japánnal kapcsolatos dolgok, mint ez a múzeum is, „erősen” el vannak feledtetve…
Úgyhogy köszi!
köszi:)
tényleg jó!